Jak chránit dřevo na topení před vlhkostí?
- Podrobnosti
23.5.2017
Ať už nakupujete již sušené dřevo, nebo jej sušíte sami – ať už dřevem vytápíte celou domácnost, nebo s ním jen přitápíte v krbu spíše pro radost a kvůli atmosféře – v každém případě potřebujete mít k dispozici vhodný prostor, dřevník nebo přístřešek, kde bude topivo chráněno před vlhkostí.
Kde dřevo neskladovat?
Dřevo není rozhodně vhodné dlouhodobě skladovat v interiéru, natož jej zde sušit. Čerstvé, vlhké dřevo potřebuje co nejvíce vzduchu, a navíc se jeho vlhkost může snadno přenést na samotný dům. Sklep nebo jiné prostory domu jsou tedy pro sušení dřeva zcela nevhodné.
Kde dřevo skladovat?
Dřevo potřebuje pro schnutí prostředí umožňující maximální možnou cirkulaci vzduchu a chránicí před vlhkostí, ať už ze země nebo z nebe. Vhodná je tudíž nějaká forma otevřeného přístřešku. Pokud spotřebujete dřeva jen menší množství, řešením mohou být kovové stojany na dřevo.
Ty ochrání dřevo před vlhkostí ze země a dřevo se v nich snadno přepravuje. Pomocí celty je lze seshora chránit před sněhem a deštěm.
Další zajímavou možností jsou plachtové garáže a dřevníky. Jedná se o přístřešky s kovovou konstrukcí a nepromokavou krycí plachtou z polyetylenu. Může jít o pouze malé dřevníky s objemem do 2 kubíků nebo i o velké plachtové haly. Pro účely sušení dřeva je vhodné pořídit si plachtový přístřešek s nepromokavou podlahou. Výhodou plachtového dřevníku je nízká cena a mobilita.
Méně mobilní a stavebně náročnější je pak realizace stálého přístřešku na dřevo. Ten by měl stát v návětří a mít alespoň dně strany otevřené. Dřevo by mělo být v dřevníku skladováno na paletách a prokládáno kvůli dobrému přístupu vzduchu.