Jak pěstovat ve fóliovníku?
- Podrobnosti
17.5.2017
Chcete si vypěstovat šťavnatou zeleninu nebo voňavé bylinky pro vlastní potřebu a zajistit si co nejlepší úrodu? Prodloužení doby pěstování a zvýšení výnosů je možné zařídit různými způsoby. Tím základním je ale pořízení vhodného „zázemí“ pro vaše rostlinstvo. To může být například tzv. fóliovník.
Pro právě fóliovník?
Fóliovníky jsou velmi vhodné pro pěstování nejoblíbenějších druhů zeleniny, jako je rajče, okurek či paprika – poskytují těmto rostlinám dokonce lepší prostředí než klasický skleník. Fóliovník je navíc nesrovnatelně skladnější a mnohem levnější záležitostí.
Jedná se o jednoduchou konstrukci, nejčastěji z hliníku či oceli, ale může být také dřevěná nebo jiná, opatřenou co nejkvalitnější plachtou. Nejvhodnější je třívrstvá polyetylenová tkanina s UV filtrem, která se u kvalitních fóliovníků používá nejčastěji.
Fóliovník můžete snadno sklidit (v případě rozebíratelné konstrukce) a je ideální pro prodloužení sezóny od časného jara až do konce podzimu.
Jak úspěšně ve fóliovníku pěstovat?
Vše začíná vhodným umístěním skleníku. Měly by být v závětří, aby jej vítr zbytečně neochlazoval a situovaný čelem k jihu a delšími stranami k východu a západu.
Při osazování zeleninou nebo jinými rostlinami je třeba myslet na potřeby konkrétních druhů a podle toho je umístit. Rostliny, které potřebují vlhčí vzduch a vyšší teploty, umístěte k zadní části fóliovníku. K přední části, kterou budete větrat, umístěte naopak ty, kterým vysoká vlhkost a teploty příliš nesvědčí.
Udržování správné teploty ve fóliovníku je zásadní. Každý druh sice vyžaduje něco jiného, ale obecně platí, že hraniční teploty jsou od cca 15° do 32°C – optimum je pak mezi 22° a 25°C. Správné teploty docílíte zejména dostatečným větráním.