Vytápění a zachování teploty ve skleníku
- Podrobnosti
28.4.2017
Pěstování zeleniny či květin ve skleníku je velice oblíbené a přináší možnost opravdu značného prodloužení vegetačního období rostlin. Jenom samotný skleník však spásu a skvělé výsledky nepřináší, je třeba dbát na udržování optimálního vnitřního klimatu.
Potřeba vlhkosti a teploty samozřejmě závisí na konkrétním druhu rostlin, ale obecně lze říci, že většině vegetace vyhovují denní teploty v rozmezí od cca 22 do 32 stupňů Celsia. Noční teploty by pak neměly klesnout pod zhruba 15°C.
Důležitá je poloha, tvar střechy, použitý materiál i další aspekty
Abychom toho dosáhli, je potřeba skleník správně umístit a pravidelně a podle potřeby větrat. Výběr vhodné polohy skleníku je zásadní, protože optimální pozicí můžeme maximalizovat zisky ze slunce. Skleník by měl být na volném prostranství. Severojižní skleník je vhodný pro používání během hlavní sezóny, pro celoroční skleník je vhodná východozápadní (tedy delší stranou k jihu) orientace.
Teplota ve skleníku bude také záviset na použitém materiálu a ovlivní ji i tvar střechy. Nejlepší izolační vlastnosti mají skleníky polykarbonátové, které je možné i účinné vytápět. Střecha pultová pak umožňuje více profitovat ze slunečního svitu než klasická sedlová.
Pokud chcete skleník aktivně vytápět, máte celou řadu možností. Můžete využít obyčejná a cenově dostupná topidla na různé energie (zemní plyn, elektřina, olej), solární panely, tepelné čerpadlo anebo můžete skleník připojit k domu a vytápět jej jako jeho součást.
Fóliovník jako levná, ale funkční alternativa
Pokud chcete především ušetřit a pěstovat jen během hlavní sezóny, může pro vás být řešením fóliovník. Polyetylenová krytina fóliovníku drží teplo i vláhu a díky UV filtru zabraňuje spálení rostlin. Ve fóliovníku se daří zejména zelenině.