Co je lepší krytinou na skleník – polykarbonát, nebo sklo?
- Podrobnosti
26.4.2017
Chcete si pořídit skleník nebo zimní zahradu, ale nemůžete se zatím rozhodnout, jaká krytina bude nejvýhodnější? Mezi nejběžněji používané materiály patří polykarbonát a sklo. Podívejme se tedy zblízka na tyto varianty a na jejich specifika, výhody a nevýhody.
Polykarbonát je vynikající izolant s vysokou odolností
Polykarbonát se dnes používá běžně například pro zastřešení zahradních pergol a teras, ale také jako krytina pro zimní zahrady a skleníky. Pro skleník je třeba zvolit komůrkový polykarbonát (makrolon), který má lepší tepelně izolační vlastnosti než deskový (a mnohem lepší než sklo).
Polykarbonát je téměř nerozbitný, ale volte takový, který obsahuje UV filtr, což významně zvyšuje životnost tohoto materiálu. Další výhodou polykarbonátu je nízká hmotnost a příznivá cena.
Tato volba je ideální pro vytápěné zimní zahrady a skleníky, navíc polykarbonát světlo rozptyluje, takže rostlinám tolik nehrozí spálení přímým sluncem. Kvůli vyššímu zadržování tepla je však nutné pamatovat zejména v létě na dostatečné větrání.
Polykarbonátové skleníky jsou ideální zejména pro pěstování zeleniny. Té se výborně daří také v tzv. fóliovnících. Pokud chcete pěstovat květiny, výhodnější je sklo.
Sklo propouští maximum světla a také vykazuje lepší odolnost vůči působení chemických vlivů než polykarbonát. Rovněž je odolnější vůči poškrábání a dalším povrchovým poškozením – polykarbonát je sice nesmírně houževnatý, ale poměrně měkký.
Sklo je však na druhou stranu poměrně slabý izolant, způsobuje kondenzaci vlhkosti uvnitř skleníku a je samozřejmě křehké. Pokud si na zahradě často hrají děti třeba s míčem, vyměňování skel může být běžnou záležitostí – polykarbonát snadno vydrží i údery kladivem.