Rady a tipy pro úspěšné pěstování ve skleníku nebo fóliovníku
- Podrobnosti
18.4.2017
Pěstování ve skleníku nebo fóliovníku má oproti klasickému pod širým nebem svá specifika. Pro dosažení maximální úrody a výnosů je tedy nutné věnovat pozornost dodržování některých zásad a správnému přístupu.
Předsezónní údržba je základ
Během zimy je ideální čas připravit si skleník na nadcházející sezónu. Je potřeba skleník pečlivě vyčistit, vyměnit půdu, vysířit vnitřní prostor a podobně. Při používání fóliovníku některé z těchto činností odpadají a údržba je o něco jednodušší.
Příprava také spočívá v nainstalování opor pro rostliny v podobě různých latí a mříží s klipsnami a podobně. Díky tomu může vegetace růst výš a neleží na zemi, kde mohou plody snadno podlehnout hnilobě a plísním.
Ve skleníku musíme udržovat optimální teplotu a vlhkost
Různé plodiny samozřejmě vyžadují různé teploty, optimální teplota ve skleníku by však měla být okolo 25° C přes den. V noci pak okolo 20° C. Horní teplotní hranice je pak cca 32° C, teploty by rovněž neměly padnout pod 15° C.
Správné klima zajistíme jednak již samotnou orientací skleníku a použitými materiály a také dostatečným větráním, případně vytápěním (fóliovníky samozřejmě vytápět nelze).
Skleníkové rostliny většinou vyžadují vydatnou zálivku. K tomuto účelu však používáme zásadně vodu ohřátou na teplotu skleníku (tzv. odraženou) a zaléváme spíše ráno.
Hnojení a boj se škůdci
Skleníky jsou rájem slimáků, mšic, mravenců a další havěti, která si chce smlsnout na vaší úrodě. Kontrolujte proto jejich výskyt co nejčastěji. Skleníkové plodiny vyžadují také poměrně značné množství živin, důležité je tedy dostatečné hnojení organickými hnojivy.