Pěstování rostlin a zeleniny i mimo sezónu? S pařeništěm to není problém
- Podrobnosti
14.4.2017
Rozrůstá se vaše záliba v pěstování rostlin a plodin a chtěli byste ji posunout dále a užívat si plody své práce intenzivněji a třeba vícekrát do roka? Řešením samozřejmě může být skleník, ale jedná se o poměrně finančně – i v jiných ohledech – náročné řešení. Pařeniště je však na menší zahrádku nebo do začátku ideální volbou.
Pařeniště může plně nahradit fóliovník nebo malý skleník
Pařeniště jsou pro svou prostorovou i finanční úspornost velice oblíbeným řešením. Mohou sloužit jako přechodná stanoviště pro předpěstování některých plodin, které sem můžeme zasadit již před sezónou, abychom urychlili jejich růst – ale také mohou fungovat jako menší náhrada skleníku či fóliovníku, ve které je možné rostliny pěstovat po celou vegetační dobu.
V pařeništích nacházejí ideální prostory i nejoblíbenější tuzemské druhy zeleniny, jako jsou okurky, rajčata, papriky, ale také kořenová a pozdní zelenina.
Vytvoření pařeniště je poměrně jednoduché. Jednou možností je postavení trvanlivější konstrukce z betonu, svou práci však odvede i dřevěné pařeniště, které při určité péči vydrží i několik let. Z trámů nebo prken ošetřených impregnačními nátěry sestavte konstrukci v podobě truhly bez dna. Tu umístíte do připraveného výkopu. Zadní strana pařeniště by měla být vyšší a sklon by měl mířit ideálně na jih, aby rostliny získaly maximum slunečního svitu.
Jako krytinu na pařeniště můžete použít sklo, ale stejnou práci může zastat také fólie nebo plast s dostatečnou světelnou propustností. Prosklený poklop pařeniště musí jít snadno otevřít a umožnit maximální přístup k záhonku.
Jak už bylo řečeno, pařeniště je levnější a prostorově úspornější variantou skleníku. Zajímavou alternativu však představuje například také fóliovník, který je navíc na rozdíl od pařeniště mobilní.