Jak vybrat kvalitní fóliovník?
- Podrobnosti
11.4.2017
Fóliovník představuje alternativu ke klasickému skleníku, která má celou řadu zajímavých výhod. Fóliovník je přenosný a lze jej snadno smontovat a zase sklidit, je podstatně levnější než skleník a přitom poskytuje optimální podmínky pro pěstování rostlin po většinu roku.
Aby se nám však investice do fóliovníku vyplatila, musíme si dát pozor, abychom pořídili skutečně kvalitní produkt s dostatečnou životností a přiměřenými parametry a vlastnostmi. Fóliovník je jednoduchá konstrukce složená z nosné kostry a krycí plachty, ve tvarech i velikostech existují značné rozdíly, které si zvolíte podle vlastních potřeb. Zde se zaměříme na použité materiály.
Materiál pro konstrukci
Co se týče nosné konstrukce, nejčastěji se využívá trubková ocel, která je také nejvýhodnější – setkat se však můžete i s dřevěnými, plastovými nebo hliníkovými konstrukcemi. Trubková ocel poskytne dostatečnou odolnost, stabilitu a životnost, musí však být opatřena kvalitní práškovou povrchovou úpravou či galvanickým zinkováním, aby odolala korozi a dalším problémům.
Kvalitní ocelová konstrukce nevyžaduje prakticky žádnou údržbu a její životnost je velmi vysoká i při značné vlhkosti, která zpravidla ve fóliovníku panuje.
Výběr krytiny
Dalším krokem je volba samotné krycí plachty. Pokud sáhnete po levné variantě, v důsledku příliš neušetříte, jelikož její mizivá životnost vás donutí k časté výměně, a tedy k dalším nákladům. Jednovrstvé tenké fólie vydrží třeba jen jedinou sezónu.
Dostatečná fólie by měla být vícevrstvá a rozhodně opatřená UV filtrem, který zajistí, že déle vydrží bez ztráty pružnosti. Silnější fólie s UV filtrem mohou vydržet i více let. Ideální variantou je třívrstvá fólie z tkaného, tepelně spojovaného polyetylenu, samozřejmě s UV filtrem. Tyto krytiny mají životnost i 7 let a mají vynikající tepelné vlastnosti. Pěstování tak bude mít mnohem lepší výsledky a investice se vám brzy vrátí.