Jak pěstovat nejoblíbenější druhy zeleniny ve skleníku nebo fóliovníku?
- Podrobnosti
7.4.2017
Skleník nebo fóliovník je ideálním řešením, pokud chcete zvýšit úrodu pěstované zeleniny a rostlin a prodloužit dobu pěstování do chladnějších období roku. S fóliovníkem můžete začít pěstovat již začátkem jara a pokračovat až dlouho do podzimu. Vytápěný skleník umožní pěstování celoroční.
Aby však byly výnosy skutečně bohaté, je potřeba vědět, jaké podmínky a prostředí konkrétní druhy plodin potřebují. V tomto článku se zaměříme na některé nejoblíbenější skleníkové druhy zeleniny.
Papriky ve skleníku či fóliovníku
Papriky mají rádi poměrně vlhký substrát a také dostatek tepla. Optimální teplota pro jejich pěstování je tedy mezi 25 – 30°C (v noci by měla být teplota minimálně od 15 do 20 stupňů). Potřebují hodně výživy a optimální je přihnojovat cca 1krát týdně.
Okurky
Okurky patří mezi oblíbené obyvatele skleníků, fóliovníků i pařenišť. Podobně jako papriky mají rády vysoké teploty, mají ale oproti paprikám méně hluboké kořeny, proto špatně snášejí povrchové vyschnutí substrátu.
Potřebují také velmi vysokou vlhkost vzduchu (až okolo 90 %), nevhodné je však kropení, které může být příčinou plísně na listech. Zalévejte je tedy od kořenů. Vhodné je umístit je do zadní části skleníku, kde se i při větrání drží vyšší vlhkost a teplota. Přečtěte si » Tip na pěstování ve fóliovníku: Ačokča (mexická okurka)
Rajčata
Rajčata snášejí i nižší teploty než výše uvedené plodiny. Vhodná je pro ně teplota mezi cca 22 a 26 stupni. Rovněž vlhkost by měla být nižší (okolo 60 %), jsou proto vhodnými kandidáty na umístění blízko předních dveří skleníku.
Rajčata mají rády hnojiva s vyšším podílem draslíku a fosforu, koření poměrně hluboko a potřebují hodně vláhy, ale snesou i chvíli sucha. Nepotřebují ani tolik světla, proto je možné umístit je do stinnější části fóliovníku nebo skleníku.