Je lepší fóliovník, nebo skleník? Aneb jak pěstovat rostliny, když nám počasí nepřeje
- Podrobnosti
Chcete prodloužit dobu, kdy budete moci pěstovat zeleninu nebo jiné rostliny, a uvažujete o pořízení skleníku nebo fóliovníku, ale nejste si jisti, pro které řešení se rozhodnout? Pomůžeme vám s výběrem optimální varianty a podíváme se na zásadní rozdíly mezi oběma možnostmi.
Jak skleník, tak i fóliovník představují možnost jak lépe a déle pěstovat rostliny, získat větší úrodu a podobně. v obou případech se jedná o přístřešek s obdélníkovým půdorysem, kterou bychom měli situovat severojižně, abychom získali největší možný podíl slunečního světla.
Jaké jsou výhody a nevýhody skleníku?
A jaké jsou tedy výhody jednotlivých variant? Klasický skleník může být, jak už napovídá název, skleněný, ale stále častěji se využívá plastových materiálů, jako je akrylát nebo polykarbonát. Ty jsou podstatně odolnější a zpravidla také vyjdou levněji než zasklívání.
Skleník má lepší tepelnou izolaci a lze jej využívat déle. Jeho montáž je ovšem složitější, pořizovací cena vyšší a také jeho případné přemísťování podstatně složitější. Výhodou je ovšem delší životnost. Do skleníku je také jednodušší nainstalovat různá příslušenství, jako jsou regály a podobně, jeho provoz je navíc bezúdržbový.
Fóliovník může být zajímavou variantou
Fóliovník lze používat od časného jara do podzimu a je vhodný zejména pro začátečníky nebo méně zapálené pěstitele. Značnou výhodou je výrazně nižší pořizovací cena, jednoduchá a rychlá instalace a vysoká mobilita (fóliovník můžete kdykoli složit a uschovat nebo přemístit).
Fóliovník je složen obvykle z ocelové trubkové konstrukce a krycí plachty. Pokud zvolíte kvalitní plachtu, ideální třívrstvý polyetylen s UV filtrem, může vám krytina vydržet bez výměny i 7 let.